PRZEZ WIEDZĘ I DOŚWIADCZENIE DO ZDROWIA CHOREGO

Oddział Neurochirurgii i Neurotraumatologii z Pododdziałem Usprawniania Leczniczego

Lekarz Kierujący Oddziałem - dr n. med. Andrzej Swincow
Oddziałowa: dr n. med. Renata Jabłońska
Liczba łóżek: 26
Lokalizacja: Pawilon "C"; 2-piętro
Telefon: 52 3655 505

Przedoperacyjna ankieta anestezjologiczna: Pobierz ...


Email: andrzej.swincow@biziel.pl

pokaż/ukryj listę nr telefonów ...

pokaż/ukryj listę poradni ...
O Oddziale

Oddział Neurochirurgii i Neurotraumatologii rozpoczął swoje funkcjonowanie 1 października 1999 roku. Pierwszym ordynatorem i organizatorem oddziału jest dr n. med. Andrzej Swincow, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie neurochirurgii. Opiekę medyczną zapewnia zespół dziewięciu lekarzy: siedmiu specjalistów z zakresu neurochirurgii i neurotraumatologii, w tym pięciu z tytułem dr nauk medycznych oraz dwóch w trakcie specjalizacji.

Personelem pielęgniarskim i pomocniczym (łącznie 31 osób) kieruje dr n. med. Renata Jabłońska. Znaczna część pielęgniarek posiada wykształcenie wyższe, pozostałe uzupełniają swoje kwalifikacje w formie studiów pomostowych, czy też specjalizacji.
Od 2005 roku oddział zmienił nazwę na Oddział Neurochirurgii i Neurotraumatologii z Pododdziałem Usprawniania Leczniczego.
Oddział posiada obecnie 26 łóżek: 21 łóżek w trzyosobowych salach i 1 salę jednołóżkową - z własnymi węzłami sanitarnymi, telewizorami oraz 4 łóżka wzmożonego nadzoru dla chorych w okresie pooperacyjnym, zlokalizowanych w klimatyzowanej sali. Sala ta wyposażona jest w dwa respiratory oraz monitoring umożliwiający pomiar podstawowych funkcji życiowych. Dzięki stałej współpracy anestezjologów naszego szpitala jakość usług świadczonych w tej sali odpowiada standardowi pracy w oddziałach intensywnej terapii.

W strukturach oddziału funkcjonuje nowoczesna sala operacyjna, wyposażona w:
 • system komputerowej nawigacji śródoperacyjnej, umożliwiający bezpieczne dostanie się do każdego obszaru mózgu, czy też pełną kontrolę w zabiegach spondyloneuroortopedycznych
 • mikroskop operacyjny z torem wizyjnym, umożliwiającym śledzenie obrazów mikroskopowych na sali i rejestrację fotograficzną oraz wideo tych obrazów
 • USG śródoperacyjne - do badania mózgu w czasie rzeczywistym, dające nie tylko obraz w prezentacji B, ale także w prezentacjach naczyniowych Duplex i Triplex
 • nowoczesny stół operacyjny z ramą Mayfielda
 • dwa aspiratory ultradźwiękowe
 • nowoczesną szybkoobrotową wiertarkę pneumatyczną
 • tor wizyjny z ramieniem C


Sala rehabilitacyjna to kolejna istotna część naszego oddziału. Wyposażona jest w kabinę UGUL, stół rehabilitacyjny, orbitrek, rower treningowy, sprzęt do fizykoterapii (lampa Sollux). Należy zaznaczyć, iż we wszystkich pomieszczeniach znajdują się udogodnienia dla chorych, pozwalające na bezpieczne przebywanie w nich oraz przemieszczanie się. Proces usprawniania w oddziale prowadzi dwoje rehabilitantów.
Oddział ma pełne możliwości całodobowego diagnozowania chorych przy pomocy tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego i badań naczyniowych CUN.
W oddziale leczy się rocznie około 1000 pacjentów oraz wykonuje około 800 operacji.

Do najczęściej wykonywanych zabiegów i leczonych schorzeń należą:
 • zabiegi klasyczne i endowaskularne chorób naczyniowych mózgu (wykonujemy najwięcej w województwie)
 • chirurgia kręgosłupa - wykonujemy zabiegi stabilizacji kręgosłupa, werteroblastyki, wszczepiania neurostymulatorów przeciwbólowych oraz implantów (ok. 200 zabiegów rocznie)
 • neuroonkologia - obecnie znaczną część guzów mózgu operujemy przy użyciu neuronawigacji, w tym guzy podstawy czaszki
 • neurotraumatologia - hospitalizacje w oddziale pacjentów po urazie głowy lub kręgosłupa to ok. 150-200 przypadków rocznie


Przy Oddziale działa Poradnia Neurochirurgiczna, czynna codziennie, zajmująca się pacjentami z dysfunkcją układu nerwowego na każdym etapie leczenia.
Pracownicy oddziału (zarówno lekarze, jak i pielęgniarki) rozwijają swoje zainteresowanie naukowe poprzez przygotowywanie doniesień naukowych, prezentowanych na zjazdach, sympozjach oraz publikowanych w czasopismach medycznych.

Pracownicy

Kliniki, Oddziały Kliniczne, Oddziały

Kliniki, Oddziały

Szpital Uniwersytecki nr 2 świadczy leczenie, kompleksową i szybką diagnostykę. Leczenie i pielęgnowanie Pacjentów odbywa się w 7 Klinikach, 4 Oddziałach Klinicznych oraz 6 Oddziałach Szpitalnych.
Poradnie

Poradnie

Szpital Uniwersytecki nr 2 świadczy w ramach realizowanych umów możliwość korzystania z wysokospecjalistycznych poradni przyszpitalnych
Zakłady

Zakłady

W ramach proponowanych usług Szpital świadczy diagnostykę obrazową, laboratoryjną, mikrobiologiczna, patomorfologiczną. Realizujemy rehabilitację narządów ruchu, głosu, słuchu oraz rehabilitację pediatryczną.